Blog o kawie, herbacie, ale również o innych fantastycznych naparach.
coffeesavesmyday

Kawa jako niedoceniony przyjaciel twojego zdrowia

Reklama

Jedni nie wyobrażają sobie bez niej dnia. Inni podchodzą z rezerwą do wszelakich zachwytów nad kawą lub wręcz jawnie deklarują swoją niechęć do tego napoju. Bez względu na to, do której z tych drużyn należysz, sprawdź, jakie korzyści może przynieść picie kawy.

coffeesavesmyday

Kawa – przyjaciel czy wróg?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kawy jest to, czy można ją uznać za zdrowy napój. Umiarkowane ilości kawy w postaci 3–5 filiżanek dziennie są uznawane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Żywności) za bezpieczny element codziennej diety, który nie wpływa negatywnie na zdrowie. Co więcej – istnieje szereg dowodów płynących z badań naukowych, które potwierdzają jej pozytywny wpływ na zdrowie.

Picie kawy nawadnia czy odwadnia?

Z pewnością każdy nie raz już mógł usłyszeć, że kawa odwadnia i wręcz nie należy jej wliczać do codziennej porcji płynów. Prawdopodobnie u podwalin takiego poglądu leży fakt, że kofeina zawarta w kawie ma nieznaczne działanie moczopędne. Jednak jeśli się nad tym dobrze zastanowić, to głównym składnikiem kawy jest… woda, a umiarkowane spożycie tego napoju nie prowadzi do odwodnienia.

W powszechnej opinii uważa się, że kawa odwadnia. To rzekome działanie miałoby wynikać z obecności w niej kofeiny. Fakty jednak są takie, że kofeina sama w sobie rzeczywiście działa nieco moczopędnie. Zatem śmiało można ją pić bez obawy o niedostateczne nawodnienie, a także wliczać w codzienny bilans płynów, nie zapominając oczywiście o piciu wody również w czystej postaci.

water

Wpływ picia kawy na układ pokarmowy

Kawa przez długi czas zaliczana była do grona winowajców wystąpienia choroby wrzodowej. Zupełnie niesłusznie. Dostępne dane wskazują, że nie stanowi ona czynnika ryzyka wystąpienia wrzodów żołądka, a także nie ma zależności między piciem kawy a chorobą wrzodową dwunastnicy. Nie ma również związków między wypijaniem kawy a występowaniem nowotworu żołądka czy trzustki. Natomiast niektóre dawne wskazują, że jej spożycie może obniżać ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej.

Wiele informacji dotyczących picia kawy skupia się wokół jej potencjalnie negatywnego wpływu na układ pokarmowy. Tymczasem – jak badania sugerują – u osób zdrowych taka zależność nie występuje. W przypadku osób cierpiących na różnego typu zaburzenia sprawa jest indywidualna i właśnie z tych indywidualnych potrzeb powinna wynikać ewentualna rezygnacja z kawy czy innych napojów.

Czym najlepiej się nawadniać?

Większość ludzi, zapytana o to, co najlepiej nawadnia organizm, odpowiedziałaby bez zastanowienia: woda. Nic dziwnego, to właśnie woda tworzy większość ludzkiego organizmu i to ona bierze udział w większości procesów biochemicznych w ciele człowieka. Logiczne więc wydaje się, że to właśnie picie zwykłej wody mineralnej najlepiej przyczyni się do utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej organizmu. Jednak prawda może cię zaskoczyć. W jednym z dużych badań na temat nawodnienia określano tak zwany wskaźnik nawodnienia napojami. Wyliczano, ile płynów po wypiciu danego rodzaju napoju jest zatrzymywane w organizmie, a jaka część jest wydalana. Okazało się, że najwyższy wskaźnik nawodnienia napojami uzyskało… chude mleko!

Facebook
Twitter
Email
Print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related article